Akcesoria do wina cz. II: krany, sitka i po co nam rurka fermentacyjna

Dzisiaj porozmawiamy o sprzęcie, jaki jest potrzebny do domowego wytwarzania wina. Na pewno kilka osób szybko odrzuciło pomysł na domową winiarnię z przekonaniem, że zebranie całej aparatury to duży wydatek. Postaramy się obalić ten mit! To prawda, że domowa produkcja wina wymaga specjalistycznego sprzętu, bo trudno by nam było znaleźć inne zastosowanie dla kilkunastolitrowego gąsiora czy korkownicy. Nie znaczy to jednak, że na wszystko wydamy majątek – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z winiarstwem na małą skalę, nie potrzebujesz większości gadżetów i akcesoriów. Zapewniamy, że po kilku próbach sam zaczniesz rozglądać się za ulepszeniami. Jakie rzeczy przydadzą się w domowej winiarni?


Krany


Zacznijmy od kranów. Krany to bardzo przydatne akcesoria zwłaszcza kiedy zamontujemy je w dolnej części naczynia, w którym odbywa się fermentacja. Krany w winiarstwie są wyposażone w reduktory osadu i tzw. zaworki grawitacyjne, dzięki którym znacznie ułatwiamy sobie rozlewanie gotowego trunku do butelek. Wystarczy docisnąć zaworek grawitacyjny do dna butelki, a wino automatycznie wypływa przez rurkę – jakie są plusy takiego działania? Jak wiadomo, po procesie fermentacji koniecznie jest przelanie wina do butelek, ale nie oznacza to, że wino jest już gotowe do spożycia. Takie wino potrzebuje kilku tygodni, by w spokoju dojrzeć i nabrać smaku. Podczas przelewania wina do butelek bardzo ważne jest, by nie wpuścić do płynu za dużo powietrza ani żeby go nie spienić. Używając do tej czynności takiego kranika, znacznie ograniczymy natlenienie wina. Zaworki grawitacyjne po obniżeniu butelki automatycznie przerywają wypływ wina z butli lub gąsiora, odcinając tym samym dopływ tlenu. Ile kosztują kraniki? Nie jest to droga inwestycja, dobry kran można kupić już do 20 złotych, a uszczelki do nich za ok. 2 zł.


Sitka


Kolejnym przydatnym narzędziem jest sitko. Będzie pomocne podczas robienia moszczu, czyli początkowego etapu zacierania owoców na wino. Jeśli dopiero zaczynasz produkcję wina, do odsączania i oczyszczania owoców możesz użyć zwykłego domowego sitka lub durszlaka. Wiele zależy też od ilości owoców, jakie masz zamiar przeznaczyć na ten cel. Jeśli jest ich bardzo dużo, to czeka cię trochę pracy ze zwykłym sitkiem. Sitka winiarskie mają stożkową budowę i zagęszczoną siatkę, dzięki czemu znacznie ułatwiają pracę - bo skutecznie odcedzają resztki owoców od płynu. Trzeba pamiętać, że im lepiej oczyścimy całą mieszaninę, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt finalny nas zachwyci.



Rurki fermentacyjne


Rurki fermentacyjne mają szczególne znaczenie podczas pierwszych etapów domowej produkcji wina. Mają one funkcję ochronną – dzięki nim do naszego trunku nie wpadną muszki owocówki ani inne owady, przez które fermentacja mogłaby się zepsuć. Rurka fermentacyjna zapobiega też zbyt szybkiemu odparowywaniu wody. Rurki są uniwersalne i pasują na większość gąsiorów oraz balonów. W sklepach branżowych dostępne są także duże rurki, ale na sam początek zwykła mała rurka fermentacyjna wystarczy. Jej koszt waha się pomiędzy 3-5 złotymi a za dużą zapłacimy ok. 13 złotych. Rurki wykonane są z plastiku lub szkła, pamiętaj o tym, by przed każdą kolejną fermentacją ją wyczyścić i zdezynfekować (wystarczy zalać bardzo gorącą wodą, by pozbyć się bakterii).


Suszarki na butelki


Ostatnim gadżetem, o którym napiszemy, są suszarki na butelki. Nie jest to przedmiot, którego koniecznie potrzebujesz, służy głównie dobremu zagospodarowaniu przestrzeni, jeśli produkujesz dużo wina. Za suszarkę zapłacisz ok. 50 złotych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 457 867

E-mail: kontakt@konkurswiniarskiprw.pl

Zawsze chciałeś spróbować zrobić własny alkohol? Jeśli przy tym jesteś miłośnikiem wina, to na naszej stronie znajdziesz porady i wskazówki dotyczące poprawnego przygotowania tego wykwintnego trunku. Zapraszamy!