Robienie domowych alkoholi jest w Polsce coraz popularniejsze. Nie inaczej jest z winem – i chociaż w tym przypadku często znacznie różnicą się one od tych, które standardowo możemy kupić w sklepach, to jest to trunek, którym warto poczęstować gości – w końcu to, co zrobimy sami, zawsze ma wyjątkowe znacznie! Dla wielu osób wyrób domowego alkoholu to pasja czy też wyzwanie, z którym po prostu lubią się mierzyć. Poniżej znajdziecie przepis na naprawdę proste, domowe wino – to idealna propozycja dla osób początkujących, które jednocześnie nie chcą dużo inwestować w sprzęt czy składniki.
Samodzielne zrobienie domowego wina nie jest bowiem zdaniem bardzo trudnym. Oczywiście przepisów jest wiele, natomiast dzisiaj przedstawimy jeden z prostszych, który opiera się na naszych, polskich winogronach.
Składniki: potrzebujemy 10 kg winogron, 4 lity wody oraz 2 kg cukru. Potrzebny będzie nam również gąsior o pojemności 25 litrów oraz rurka fermentacyjna.
1. Winogrona oddzielamy od gałązek, idealnie byłoby, gdyby były one świeżo zebrane. Nie myjemy ich jednak! Winogrona naturalnie posiadają na sobie nalot, który wspomaga fermentację, pamiętajmy o tym.
2. Winogrona miażdżymy. Idealnie sprawdzi się do tego praska do winogron, nie każdy posiada jedna taki sprzęt. W innym wypadku sprawdzi się dobrze tłuczek do mięsa lub wałek.
3. Gąsior najpierw dokładnie czyścimy, później wlewamy do niego powstałą przed chwilą miazgę.
4. Przygotowujemy roztwór z 4 litów wody oraz 2 kg cukru, które mamy już przygotowane.
5. Przygotowanym roztworem zalewamy miazgę, która znajduje się w gąsiorze.
6. Zamykamy gąsiora – używamy do tego przygotowanej wcześniej rurki fermentacyjnej.
7. Do rurki fermentacyjne nalewamy odpowiednią ilość wody. Dzięki temu z jednej strony będziemy mogli obserwować, jak wino cały czas pracuje, z drugiej strony dzięki temu do gąsiora nie będą dostawały się owady. Jeżeli nie zadbamy o wodę w rurce fermentacyjnej, możemy być pewni, że znajdują się one w naszym winie.
8. Zostawiamy wino w takiej formie na około 7 tygodni.
9. Przez cały okres 7 tygodni dokonujemy regularnych obserwacji, które powinny mieć miejsce przynajmniej co kilka dni. Powinniśmy zwrócić uwagę przynajmniej na dwie rzeczy:
• Czy w rurce fermentacyjnej znajduje się woda? Jeżeli nie, powinniśmy koniecznie uzupełnić jej brak.
• Czy miazga, które fermentuje, nie podchodzi zbyt blisko rurki fermentacyjnej? Jeżeli tak się dzieje, możemy albo odlać cześć wody pomieszanej z miazgą, albo po prostu wyciągnąć część miazgi. Faktem jest jednak, że przy zastosowanych proporcji 10 kg winogron, 4 litry wody, 2 kg cukru, nie powinniśmy mieć tego problemu, o ile korzystamy z gąsiora o pojemności 25 l.
10. Po 7 tygodniach odcedzamy wino.
11. Próbujemy wina. Może okazać się, że jest ono dla nas zbyt wytrawne. Wtedy możemy zdecydować się na jego dosłodzenie, według uznania.
12. Wino, niezalezienie od tego, czy zostało dosłodzone, czy też nie, wlewamy na kolejne 5 tygodni do gąsiora, który wcześniej został odpowiednio wyczyszczony.
13. Gąsior znowu zatykamy za pomocą rurki fermentacyjnej.
14. Przez okres 5 tygodni sprawdzamy, czy w rurce fermentacyjnej znajduje się woda. Jeżeli jej brakuje, koniecznie ją uzupełniamy. W tym momencie nie mamy już problemów z miazgą, a samo wino nie będzie podchodzić pod rurkę fermentacyjną.
15. Wino gotowe jest w momencie, w który kończy się fermentacja. Wino przestaje wtedy pracować i buzować. Wtedy jest już ono zdatne do spożycia.
Nasz wino jest gotowe. Jak widzicie, nawet w przypadku tak niewielu składników, możemy wykonać dobre wino własnej roboty. Pamiętajmy jednak, żeby przez całe 12 tygodni dokładnie je obserwować. Nie jest to duży wysiłek, jednak nadmierne buzowanie czy brak wody w rurce fermentacyjnej potrafią doprowadzić do tego, że wino się nie uda.
Polecamy
Najnowsze
Jak zrobić domowe wino? Przepis.
Robienie domowych alkoholi jest w Polsce coraz popularniejsze. Nie inaczej jest z winem – i chociaż w tym przypadku często znacznie... [...]