Poradnik winiarza: kwaski i kreda

Wytwarzając samodzielnie wino po raz pierwszy, powinniśmy ściśle trzymać się danego przepisu. Jednak mimo wszystko, wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli – nawet jeśli dokładnie wykonaliśmy punkt po punkcie. Wino może się zepsuć właściwie na każdym etapie i powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze jest to zależne od nas. Z jakimi problemami najczęściej zmagają się winiarze? Jak im zaradzić? Dziś porozmawiamy o tym, co zrobić, jeśli nasze wino będzie zbyt kwaśne albo za mało kwaśne. Na te przypadłości przyda się wiedza o zastosowaniu kwasku cytrynowego albo kredy. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!


Kiedy wino może się zepsuć?


Dużo zależy od tego, jakie owoce wybraliśmy do naszego trunku. Według doświadczonych winiarzy wino możemy zrobić z owoców świeżych, mrożonych, suszonych, a nawet z dżemu lub soków, musi być spełniony jeden warunek. Żaden owoc nie może być zepsuty, spleśniały bądź też niedojrzały. W naszej gestii leży uważne przepatrzenie i przebranie tych kilku kilogramów owoców, z których będziemy robić wino. Przed ich obróbką powinniśmy je dokładnie umyć, osuszyć z wody i pozbawić szypułek, pestek, listków i wszelkich odpadów. Poza tym musimy wiedzieć, że nasze polskie owoce charakteryzują się wysokim stopniem kwasowości i często mają niedobory witamin i minerałów, przez co dobrze jest wspomagać drożdże np. pożywką albo enzymami.


Jak odkwasić wino?


Zacznijmy od sytuacji, kiedy nasze wino ulegnie zakwaszeniu. Możemy to sprawdzić, używając pasków ze wskaźnikiem pH lub po prostu na bieżąco próbować. Wino odkwaszamy naturalnie lub za pomocą chemicznych dodatków i istnieje kilka sposobów, by to zrobić. Generalnie odkwaszać można już moszcz albo gotowe wino. Kiedy odkwasić moszcz, a kiedy wino? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że procesy odkwaszania się wina zachodzą także naturalnie np. podczas fermentacji, więc zbyt wysoka kwasowość moszczu nie jest niczym złym. Jeśli przesadzimy dodawaniem kwasów do moszczu, może to poskutkować niekontrolowaną fermentacją jabłowo-mlekową podczas zwykłej fermentacji, co jest szkodliwe zwłaszcza dla wytwarzania białego wina. Jeśli uważasz więc, ze owoce w moszczu są zbyt kwaśne, użyj wskaźnika i dokładnie zmierz pH – zaleca się nie zwiększać pH ponad 3,4. Jeśli chodzi o odkwaszanie gotowego wina, nie powinniśmy tego robić przed pierwszym oczyszczaniem. Taka czynność może spowodować znaczne pogorszenie się smaku naszego trunku, dlatego lepiej odczekać kilka dni. Jak zatem odkwasić wino? Warto zaopatrzyć się w preparat kredowy, za który zapłacimy grosze (500 g kredy kosztuje ok. 5 złotych). Kreda ma świetne działanie na każdego rodzaju wino – przyda nam się szczególnie podczas wytwarzania win wytrawnych z porzeczki lub wiśni. Węglan wapnia „wygładzi” wino w smaku, dzięki czemu nie będziemy musieli kombinować z rozcieńczaniem albo dodawaniem cukru i ponowną fermentacją.


Jak zakwasić wino?


Jak zapewne zauważyliście, w niektórych przepisach na wytwarzanie wina w domu jest cytryna, nie bez powodu - chodzi o równowagę kwasową w płynie. O wiele bardziej skutecznym sposobem na zakwaszenie wina jest dodanie bezwodnego kwasku cytrynowego, który możemy kupić w saszetkach w każdym sklepiej branżowym. Podobnie jak w przypadku nadkwasowości, zbyt małą zawartość kwasów możemy sprawdzić paskiem pH. Dlaczego zakwaszenie wina też jest ważne? Chodzi głównie o uzyskanie dobrego smaku i aromatu, które możemy wydobyc własnie poprzez regulowanie kwasowości. Innym sposobem na zakwaszenie wina jest przeprowadzenie fermentacji jabłkowo-mlekowej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 457 867

E-mail: kontakt@konkurswiniarskiprw.pl

Zawsze chciałeś spróbować zrobić własny alkohol? Jeśli przy tym jesteś miłośnikiem wina, to na naszej stronie znajdziesz porady i wskazówki dotyczące poprawnego przygotowania tego wykwintnego trunku. Zapraszamy!