Sprzęt potrzebny do domowej produkcji wina

Istnieje ogromna różnica pomiędzy smakiem wina sklepowego – tego choćby z najwyżej półki cenowej, a wina, które samodzielnie zrobiliśmy w domu. Za tym drugim trunkiem kryją się długie godziny spędzone na przygotowywaniu składników i we wręcz alchemiczny sposób udoskonalaniu płynu oraz tygodnie spędzone na czekaniu, aż wino dojrzeje. Z każdą kolejną próbą domowej produkcji wina nasze wymagania wobec całego procesu rosną – także wobec sprzętu. Dlatego dziś zrobimy szybki przegląd tego, co obecnie oferują sklepy branżowe, a konkretnie - szklany arsenał. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.


Balony, beczułki, słoje


Wino może dojrzewać w dowolnie wybranym przez nas naczyniu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i wymagań – niektórzy zwracają uwagę głównie na pojemność oraz trwałość naczynia, a inni na walory estetyczne i możliwość ponownego wykorzystania do produkcji innego alkoholu. W sklepach branżowych mamy dostępne głównie trzy typy naczyń do przechowywania wina: beczki, balony/gąsiory i słoje. Wszystkie naczynia powinny być zrobione z atestowanego szkoła (chodzi głównie o pozwolenie na kontakt materiału z produktami spożywczymi zawierającymi alkohol). Trzeba pamiętać o tym, że ze szklanymi naczyniami obchodzimy się delikatnie: nie narażamy ich na nagłą zmianę temperatury (spowoduje to uszkodzenia i znaczne obniżenie ich trwałości) i nie myjemy we wrzącej lub gorącej wodzie. Szklane naczynia, które służą do przechowywania wina, dezynfekuje się w letniej wodzie z dodatkiem substancji czyszczących, które najlepiej jest kupić właśnie w sklepach branżowych. Zacznijmy od szklanych beczek, które prezentują się nadzwyczaj profesjonalnie. W beczułkach może leżakować wino lub nalewki. Zwykle szklane wersje nie są zbyt pojemne – w przedziale cenowym 50-150 złotych kupimy beczułki o 1,5-4,5 litra pojemności. Sprzedaje się je w pozycji poziomej, położone na drewnianym stelażu. Można znaleźć naprawdę ładne beczułki, np. zdobione w winogrona lub kwiaty, co dodaje im uroku. Bardzo często kupimy je w zestawie z kieliszkami. Podobnie jak w przypadku beczułek, ma się sprawa ze słojami. Warto zdecydować się na takie naczynie, które będzie miało kranik, co ułatwi rozlewanie alkoholu. Następnym szklanym naczyniem jest balon lub gąsior - prócz nazwy różni je kształt. Balony do domowej produkcji wina kupuje się o większej pojemności niż beczułki, od 5 do 30 litrów. Warto od razu zainwestować w wiklinowy lub plastikowy kosz, który zabezpieczy szkło przed ewentualnymi uszkodzeniami. Koszt balonu waha się pomiędzy 30-200 złotymi.


Butelki do wina


Warto wiedzieć, że butelki do przechowywania wina muszą być zrobione z ciemnego i grubego szkła, aby chronić nasz trunek przed wpływem światła (pozbawia ono wino witamin i minerałów). Butelki do wina dostępne w sklepach branżowych możemy kupić w rozmaitych rozmiarach i kształtach, od gładkich i smukłych tradycyjnych, po bardziej zwariowane w kształcie sztuki. Szklane butelki trzeba traktować z taką samą ostrożnością, jak balony i inne naczynia, o czym wspomnieliśmy powyżej. Ich ceny wahają się między 2 złotymi do nawet 30 złotych za sztukę, w zależności od kształtu i ozdobień. Bardzo ciekawym pomysłem na prezent świąteczny jest kupienie butelki w kształcie choinki – wino czy nalewka na pewno będą bardziej smakowały z tak ładnego naczynia.


Karafki


Szklane karafki być może kojarzą nam się z zastawą stołową naszych babć, ale świetnie sprawdzają się jako naczynia do przechowywania wina i nalewek. Są piękne i praktyczne, bo ich zamknięcia umożliwiają dobre zabezpieczenie trunku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 457 867

E-mail: kontakt@konkurswiniarskiprw.pl

Zawsze chciałeś spróbować zrobić własny alkohol? Jeśli przy tym jesteś miłośnikiem wina, to na naszej stronie znajdziesz porady i wskazówki dotyczące poprawnego przygotowania tego wykwintnego trunku. Zapraszamy!