Akcesoria do wina cz. I: mieszadła, kapturki termokurczliwe i co robić z korkami

Domowe produkowanie wina jest z pewnością doświadczeniem ciekawym oraz rozwijającym rozmaite umiejętności. Coraz więcej osób po pierwszej udanej próbie decyduje się na dalsze eksperymenty. Z pomocą przychodzą producenci akcesoriów i sprzętu do wina – niestety, takich rzeczy nie znajdziemy w naszych domach czy zwykłych sklepach. Dzisiaj opowiemy o kilku akcesoriach, które są wręcz niezbędne w domowej piwniczce. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.


Podstawowe akcesoria do wina


Proces wytwarzania wina na małą skalę jest skomplikowany i bardzo istotne jest, by podążać za przepisem i instrukcją z matematyczną precyzją. Jednym z pierwszych elementów jest wykonanie moszczu, czyli zmiażdżenia owoców z cukrem i drożdżami przed pierwszym procesem fermentacji. Może się wydawać, że to nic trudnego, ale poprzeczka jest podniesiona. Po pierwsze, musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie owoce są zdatne do użycia i nie ma pośród nich żadnych nadgniłych, czy spleśniałych sztuk. Po drugie, powinniśmy je dokładnie umyć, osączyć i pozbawić wszelkich szypułek, pestek i liści. Pierwszym naczyniem, o jakim powinniśmy pomyśleć, jest wiaderko do fermentacji. W sklepach branżowych możemy kupić takie wiaderka plastikowe lub ze stali nierdzewnej, na których dodatkowo narysowana jest miarka. To bardzo pomocne podczas dolewania wody, dzięki temu dokładnie wiemy, do jakiego poziomu powinniśmy dojść. Kolejną przydatną rzeczą jest mieszadełko do moszczu. Zwróćmy uwagę, że mieszanie owoców łyżką może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli przygotowujemy większy nastaw. W sklepach dostępne są specjalne mieszadełka ze stali nierdzewnej lub drewna o długości nawet 50 centymetrów, dzięki czemu poradzą sobie nawet z dużymi partiami moszczu. Istotny jest także materiał, z którego wykonane są mieszadła - nie powinien wchodzić w reakcje chemiczne z owocami i mieć neutralny odczyn. Dlatego najbardziej poleca się mieszadła ze stali nierdzewnej albo drewniane.


Do czego służą kapturki termokurczliwe?


Kapturki termokurczliwe to przedmioty, które przydadzą nam się podczas ostatniego etapu produkcji wina – czyli do przelewania trunku do butelek. Kapturki, które znajdziecie w ofertach sklepów branżowych, pasują na większość butelek przeznaczonych do win i innych alkoholi. Pełnią one nie tylko rolę dekoracyjną i prezentacyjną – bo dzięki nim butelka wina wygląda naprawdę profesjonalnie i możemy bez żadnych innych ozdób ją komuś podarować – ale także zabezpieczają korek przed zbyt szybkim wyschnięciem. Dzięki nim wino może także dłużej leżakować, bo chronią one przed dostaniem się do środka powietrza. Podobnie działa lak, którego kiedyś używało się zdecydowanie częściej. Kapturki termokurczliwe kupimy za grosze w przeróżnych kolorach. Co więcej, bardzo często możemy zamówić kapturki pod kolor etykiety! Wtedy już tylko krok dzieli nas od otworzenia własnego winiarskiego biznesu.


Korkownice i korki


Wino po procesie fermentacji należy przelać do butelki i odpowiednio zakorkować, by mogło w spokoju poleżeć następne tygodnie i dojrzeć. Dlatego warto zaopatrzyć się w profesjonalną korkownicę i korek. Jak przygotować korek? Niestety, korki lubią się szybko niszczyć, zwłaszcza jeśli źle ustawimy go w butelce. Trzeba uważać, potem dochodzi się do wprawy. Co można zrobić z korkiem wcześniej, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia? Ciekawym sposobem jest nawilżenie korków poprzez wrzucenie ich do wrzącej wody na 30 sekund pod przykryciem. Pilnujcie jednak czasu, bo zbyt długie nawilżanie też może je zniszczyć.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 457 867

E-mail: kontakt@konkurswiniarskiprw.pl

Zawsze chciałeś spróbować zrobić własny alkohol? Jeśli przy tym jesteś miłośnikiem wina, to na naszej stronie znajdziesz porady i wskazówki dotyczące poprawnego przygotowania tego wykwintnego trunku. Zapraszamy!